Wamp Server Kurma

facebook android iphone ayarlari

wamp server kurulumu

Yaptığımız web tabanlı projeleri test etmemiz için ,web sitemizi dünyaya veya local olarak kendi internet ağımıza dağıtmak için bize gerekli olan apache serverdir.

Bu görevi yerine başarıyla getirebilen wamp server programı gerçekten başarılı ve stabil bir windows programıdır.

Evimde yaptığım projeleri wamp server üzerinden test ediyorum ve www.teknobilgim.com dahil olmak üzere birçok sitemi sunucu üzerinde apache server üzerinden yayınlıyorum.

Kurulumu ve kullanımı çok basit.

Wamp Server Kurma

1.) http://www.wampserver.com/en/ sitesine giriyoruz ve ekranı biraz aşağıya kaydırdığımızda indirmek için 2 seçenek çıkıyor.

İşletim sisteminiz kaç bit ise onu indiriyoruz (32bit – 64 bit) buna dikkat etmeye özen gösterelim . Programın bilgisayarınızdaki performansı için.

Tıkladıktan sonra bir uyarı ekranı çıkacaktır directly download yazısına tıklarsanız program inmeye başlar fakat kurulumda ve program çalışmaz ise o uyarının altındaki windows güncellemesini indirmeniz gerekmekte.(yani bir sıkıntı çıkarsa indirin aksi takdirde indirmenize gerek yok)

wamp server kurma

2.)Programı kurduktan sonra çalıştırıyoruz ve ekranın sağ alt köşesine yeşil bir simge geliyor olması lazım eğer gelmez ise skype gibi programları veyahut daha önceden yüklediğiniz apache programları kapatmanız gerekmekte.

3.)Web tarayıcınıza girip http://localhost yazdığınızda sitelerinizi test edebilirsiniz peki web site dosyalarımı nereye atacağım derseniz

wamp serveri nereye yüklediyseniz içinde www klasörü olur eğer hiçbirşeye dokunmadan yüklediyseniz bu konumda olmalıdır : C:\wamp\www

Buraya web dosyalarınızı atıp  web tarayıcınızdan http://localhost yazarak websitelerinizi test edebilirsiniz.

wamp server kurma resimli

İyi çalışmalar dilerim tüm webmaster arkadaşlarımıza herhangi bir sorunuz olursa yorum olarak bırakın en geç 2 saat içerisinde yanıtlanır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir