Site Durumu Kontrol Etme

facebook android iphone ayarlari

website durumu kontrol etme

Site Durumu Kontrol Etme

Webmaster arkadaşların sitelerin gidişatı hakkındaki meraklarını gidermeleri için birkaç basit yöntem söyleyeceğim.

Websitelerimizin günlük , haftalık ve aylık olarak rutin kontrollerini yapmalıyız.

Günlük Ve Haftalık olarak Yapacağınız Kontroller :

Hit Kontrolü : Websitenize ekleyeceğiniz sayyaç ile sitenizin günlük kaç hit aldığına, günün hangi saatlerinde kaç hit aldığına ve bu hitlerin nereden geldiğini inceleyebilirsiniz. Bu özellikleri ve fazlasını google analytics ile ücretsiz bir şekilde sağlayabilirsiniz.

İndex Hızları : Websitemize yazı girdik ve bu yazının linkini google’da aradığımızda sonuçlarda sitemiz çıkıyorsa index hızımız süper demektir. Yeni açılmış siteler için normal index süresi 1 gün’dür.

İndex Sayılarınız : wmaraci.com site analiz bölümünden sitenizi analiz ettirdiğinizde site indexinizi aklınızın bir köşesine yazacaksınız ve o gün içerisinde 1-2 yazı giriyoruz ve en az 2 gün sonra baktığımızda bu değer yükselmişse güzel devam ediyor demektir.

Eğer azalma varsa kopyala yapıştırdan veya başka bir nedeni olabilir.(Eğer hergün azalıyorsa sıkıntıdır 1-2 günlük azalmalar sıkıntı olarak kabul edilmez..)

İnternet Sayfanızın Hızı : Hosting firmanızdan , sitenize gelen ziyaretçilerin yoğunluğundan dolayı sistem kasabilir ve siteniz geç açılabilir bu istenmeyen bir durumdur , hem ziyaretçiler için hemde google botları için..

Alexa Değeri : http://www.alexa.com/siteinfo/teknobilgim.com bu linkten gördüğünüz benim sitemin alexa rankıdır sağ üstteki arama bölümüne websitenizin url’sini girip alexa değerlerinizin haftalık kontrol etmenizi öneririm , eğer sitenizi güncel tutuyorsanız ve kopyala yapıştır yapmıyorsanız haftalık olarak alexa değerinizin düştüğünü görmeniz gerekmekte.(Alexa değerinin düşmesi kötü değil iyi birşeydir bilmeyen arkadaşlar için.)

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir